Adjustable Tension Hinges
£ 26.63pair
| Weight | 0.37 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6.6 × 4.6 × 9 cm |
| Max Holding Weight (KG) | 70 |
| Closing Weight (KG) | 45 |
| Application | Aluminum, Steel, Vinyl, Wood |
| Adjustment | Tension, Vertical |
| Color | Black |
| Materials | Polymer, Stainless Steel |
| Gaps | 20mm |
| Number of Legs | 2 |
18
People watching this product now!
SKU:
SHG-90L
Category: Hinges
Description
Technical Drawing
Installation & Maintenance



