Self-Aligning Adjustable Tension Hinges
£ 49.96pair
| Weight | 1.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12.62 × 5.54 × 13.5 cm |
| Max Holding Weight (KG) | 360 |
| Closing Weight (KG) | 85 |
| Application | Aluminum, Steel, Vinyl, Wood |
| Adjustment | Horizontal, Tension, Vertical |
| Color | Black |
| Materials | Polymer, Stainless Steel |
| Number of Legs | 2 |
| Gaps | Ideal gap 25mm gap variance 13mm-29mm |
25
People watching this product now!
SKU:
SHC-135
Category: Hinges
Description
Technical Drawing
Installation
Installation Instruction



